قوانین و مقررات فینوتک

این آخرین نسخه قوانین و مقررات فین و تک پارس (فینوتک) است. تمام اصول و رویه‏‌های فینوتک منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده است و کاربران ملزم به قبول و رعایت آن هستند. فینوتک حق اصلاح و تغییر شروط این توافق‌نامه را به‌صورت کلی یا جزئی دارد و باید شروط اصلاح‌شده یا تغییریافته را از طریق سایت اعلام کند. استفاده کاربران بعد از اعمال تغییرات، به‌معنی پذیرش آن است. گفتنی است استفاده عملیاتی از خدمات مالی و بانکی فینوتک مستلزم قرارداد مستقل بین فینوتک و مشتریان است.

 • به‌منظور ارائه امکانات به کاربران و جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی، صفحه ثبت تخلف فینوتک در اختیار کاربران قرار گرفته است. برای مثال اگر کاربر وجهی را پرداخت کرده و در قبال آن خدماتی دریافت نکند، می‌تواند در این بخش یا از طریق ارتباط مستقیم با فروش و پشتیبانی فینوتک تخلف را گزارش دهد.
 • اگر پرداخت کاربر به هر دلیلی ناموفق باشد و مبلغ از حساب کاربر کسر شود، این مبلغ طی ۷۲ ساعت پس از پرداخت ناموفق به حساب پرداخت‌کننده برگشت داده می‌شود. در صورت عدم بازگشت وجه طی ۷۲ ساعت پس از پرداخت، کاربر می‌بایست اطلاعات دقیق پرداخت را برای پشتیبانی فینوتک ارسال کند تا بررسی و پیگیری‌های لازم انجام پذیرد.
 • با پرداخت وجه قرارداد، در اولین فرصت در ساعات کاری (‌شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸:۰۰ تا ۱۹:۰۰) دسترسی به وب سرویس‌های فینوتک داده خواهد شد و کاربر می‌تواند با راه‌اندازی پنل عملیاتی از سرویس‌ها استفاده کند. درصورت عدم فعال‌سازی سرویس بلافاصله پس از واریز وجه، کاربر باید با پشتیانی تماس بگیرد.
 • درصورتیکه کاربر به ادامه همکاری تمایل نداشته باشد، لغو قرارداد براساس شرایط مندرج در آن، به نامه رسمی درخواست فسخ قرارداد کسب‌وکار نیاز دارد. پس از ارسال نامه رسمی، اقدامات لازم جهت فسخ قرارداد انجام شده، حساب کاربری مربوطه بسته و برای استفاده مجدد از سرویس‌ها به عقد مجدد قرارداد نیاز است.

الزامات و شرایط استفاده از مطالب وبسایت فینوتک

 • برای تسهیل دسترسی کاربران، فینوتک پیوندهایی را به سایت‌های دیگر ایجاد کرده است. به‌منظور اتصال به این سایت‌ها لازم است ابتدا شرایط استفاده از آن مطالعه شود. فینوتک در قبال محتوای موجود در این سایت‌ها هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد. ضمن اینکه پیوند به این سایت‌ها به‌معنای تأیید محتوا، محصولات و خدمات موجود در این سایت‌ها یا هر نوع ارتباط با اداره‌کنندگان آنها نیست.
 • استفاده از مطالب ‌سایت با ذکر منبع و لینک مستقیم به مقاله وب‌سایت فینوتک کاملا مجاز است.
 • هرگونه کپی‌برداری بدون لینک مستقیم به وب‌سایت فینوتک، پیگرد قانونی دارد.

الزامات حساب کاربری

 • کاربر متعهد می‌گردد که اطلاعات هویتی که با آن ثبت‌نام می‌کند متعلق به خود اوست و با اطلاعات هویتی شخص دیگری ثبت‌نام نمی‌کند.
 • کاربر متعهد می‌گردد اطلاعات ثبت‌نامی خود را در اختیار دیگران قرار ندهد.
 • مسئولیت تمام امور انجام شده در حساب کاربری نزد فینوتک، به عهده صاحب حساب کاربری خواهد بود.
 • هر زمانی که اطلاعات محل سکونت یا محل کار کاربر تغییر کند، این اطلاعات باید در پنل عملیاتی فینوتک نیز توسط کاربر به روز شوند. فینوتک آخرین اطلاعات محل سکونت یا محل کار را برای مکاتبات احتمالی استفاده خواهد کرد.
 • استفاده از APIهای فینوتک و درگاه‌های پرداخت برای انجام یا مشارکت در امور زیر ممنوع است:

 1. تمامی موارد منع شده در قانون جرائم رایانه‌ای کشور
 2. کارت‌های بخت‌آزمایی، قمار و شرط‌بندی
 3. vpn و وسایل عبور از فیلترینگ جمهوری اسلامی ایران
 4. هرگونه آموزش هک و نفوذ و دسترسی غیرمجاز
 5. کالا/خدماتی که به نحوی حقوق ناشر را رعایت نمی‌کنند (خلاف قوانین کپی‌رایت)
 6. کالا/خدماتی که به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران نرسیده و مجوزهای لازم را ندارند
 7. سیگار و سایر مواد دخانی
 8. مشروبات الکلی و نوشیدنی‌های سکرآور
 9. انواع سلاح‌های گرم و سرد
 10. کالا/ خدماتی که مبادله آن‌ها دارای مقررات و نظامات خاص است
 11. کالاهایی که برای مصرف‌کننده خطر جدی در پی دارد
 12. کالاهایی که مبادله آن‌ها طبق قانون ممنوع است
 13. کالا/ خدماتی که انجام فعالیت‌های غیرقانونی را به نحوی تشویق یا تسهیل می‌کنند
 14. کالای قاچاق
 • پس از ثبت‌نام کاربر، اطلاعات هویتی ایشان بررسی خواهد شد و در صورت صحیح بودن تمام اطلاعات هویتی، حساب کاربری تایید می‌شود. بلافاصله پس از ثبت نام کاربر می‌تواند سرویس‌های مورد نیازش را فراخوانی کند، اما این سرویس تا زمان تایید اطلاعات هویتی فعال نخواهد بود.
 • انتشار ویروس‌های اینترنتی به‌منظور سوءاستفاده از حساب کاربران فینوتک مجاز نیست و در صورت مشاهده با حساب کاربر خاطی برخورد شده و همچنین موضوع از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد.

الزامات کسب‌وکار

 • هر کاربر می‌تواند مالک چندین کسب‌وکار باشد یا در چندین کسب‌وکار دیگر با سطوح دسترسی متفاوت عضویت داشته باشد.
 • مسئولیت تمامی امور انجام شده در یک کسب‌وکار حقیقی به عهده مالک و ثبت‌کننده آن کسب‌و‌کار است.
 • مسئولیت تمامی امور انجام شده در یک کسب‌وکار حقوقی به عهده مدیرعامل آن کسب‌و‌کار است.
 • مسئولیت ثبت یک کسب‌وکار حقوقی با مدیرعامل و دیگر صاحبین امضا آن کسب‌وکار است و اگر کسب‌وکار توسط فرد دیگری از آن سازمان ثبت گردد، مدیرعامل و دیگر صاحبین امضا با ارائه معرفی‌نامه روی سربرگ شخصیت حقوقی، اقدام به معرفی ثبت‌کننده کسب‌وکار خواهند کرد.
 • فینوتک بر اساس قوانین حاکم بر تجارت در ایران مدیریت می‌گردد و در صورت کشف ارائه خدمات غیرمجاز بر اساس قوانین ایران توسط کاربران فینوتک، حساب کاربری مالک کسب‌وکار و همچنین داشبورد کسب‌و‌کار معلق خواهد گردید و اطلاعات هویتی صاحبین و اعضای کسب‌وکار به مراجع ذی‌صلاح ارائه خواهد شد.
 • استفاده از APIهای فینوتک در وب‌سایت‌ها یا فروشگاه‌های مغایر با قوانین، دارای محتوای غیر اخلاقی، نژادپرستانه، خطرناک، مبتذل و توهین‌کننده ممنوع است و در صورت کشف علاوه بر مسدود ساختن حساب‌های کاربری، اطلاعات آن نیز به مراجع ذی‌صلاح ارائه خواهد گردید.
 • در صورت دریافت حکم قضایی در خصوص ارائه اطلاعات یک کاربر به محاکم قضایی، فینوتک اطلاعات ذکر شده را در اختیار مرجع دستوردهنده قرار خواهد داد. پس از ساخت حساب کاربری کسب‌وکار، اطلاعات ارائه شده توسط فینوتک مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت صحت تمامی اطلاعات کسب‌وکار تایید خواهد شد. بدیهی است تا زمان تایید کسب‌وکار استفاده از امکانات ممکن نخواهد بود.
 • کسب‌وکارهای خرید و فروش رمز ‌ارز متعهد می‌گردند که در صورت دریافت استعلام پلیس فتا چه به صورت مستقیم و چه از طریق فینوتک، اقلام اطلاعاتی زیر را به عنوان اطلاعات هویتی فرد متخلف، طی نامه‌ای به فینوتک تحویل نمایند:

 1. تصویر کارت ملی
 2. تصویر سلفی فرد متخلف به همراه کارت ملی و کارت بانکی
 3. تصویر کارت بانکی
 4. اطلاعات کیف پول مقصدی که رمز‌ارز به آن انتقال داده شده است
 5. آدرس‌های IP متعلق به متخلف که در لحظه خرید مورد استفاده قرار گرفته است
 6. اطلاعات جغرافیایی محل زندگی فرد متخلف
 7. شماره تلفن ثابت فرد متخلف
 • در صورت عدم ارائه اطلاعات ذکر شده از سوی کسب‌وکار، با هماهنگی نهاد قضایی یا پلیس فتا، مبلغ مربوط به شکایت صورت گرفته در حساب کسب‌وکار مسدود خواهد شد و در صورت دریافت حکم قضایی مبلغ شکایت از محل مبلغ مسدود شده پرداخت خواهد گردید.

الزامات درگاه پرداخت

 • مالک کسب‌وکار متعهد می‌گردد که درگاه دریافتی را صرفا در کسب‌وکار و صنف و وب‌سایتی که اعلام کرده استفاده نماید. در صورت کشف استفاده غیرمجاز از درگاه و فعالیت مغایر با قوانین ایران، فینوتک مجاز است درگاه پرداخت، کسب‌وکار و حساب کاربری مالک کسب‌وکار را معلق کرده و مبالغ موجود در کسب‌وکار را تا زمان دریافت دستور قضایی بلوکه نماید.
 • پس از فعالسازی و انجام تنظیمات درگاه پرداخت، این اطلاعات توسط فینوتک بررسی خواهد شد و در صورتی که وب‌سایت کاربر تمامی چارچوب‌های فینوتک را پوشش دهد، تایید خواهد گردید. بدیهی است که تا زمان تایید درگاه پرداخت امکان انجام تراکنش واقعی روی درگاه وجود نخواهد داشت. کسب‌وکارها می‌توانند برای انجام امور تستی خود از سندباکس فینوتک استفاده کنند.